کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی عزیز به دنبال ارائه راهکارهای متنوع و جذاب اما ساده برای تحقق اهداف و رسیدن به سر منزل مقصود یعنی موفقیت می‌باشد.

در این کره خاکی افراد زیادی به دنبال کسب پول، شهرت، موفقیت در ورزش، زندگی اجتماعی، آموزش و … هستند. و برای آن تلاش می‌کنند اما در این مسیر همه افراد به هدف مورد نظر خود نمی‌رسند، چرا؟

کتاب اثر مرکب به دنبال این هدف است. که از طریق ارائه راهکارهای عملی آزموده شده توسط خود هاردی، ما را در رسیدن به موفقیت کمک کند.

این کتاب برای رسیدن به موفقیت شما را وارد سفری ۶ مرحله‌ای می‌کند. و قطعا انجام این مراحل شما را وارد چرخۀ موفقیت خواهد کرد.

چرخه موفقیت اثر مرکب

همانطور که گفته شد، چرخه موفقیت در کتاب اثر مرکب دارای ۶ مرحله است. این مراحل عبارت هستند از:

 1. اثر مرکب در عمل؛
 2. انتخاب‌ها؛
 3. عادات؛
 4. تکانش؛
 5. تاثیرات؛
 6. شتابدهی.

عمیق بخوانید: خلاصه کتاب صبح جادویی نوشته هال‌الرود.

مرحله اول: اثر مرکب در عمل

در مرحله اول فرد باید خود را موظف به انجام مجموعه‌ای از برنامه‌‌ها، اقدامات و کارهای کوچک اما منظم کند تا از آن طریق بتواند با شکل‌گیری یک فرآیند دائمی و تشکیل مسیر عصبی در خود روند مطلوبی را در خود ایجاد کند و از طریق ادامه این فرآیند مسیر خود را ادامه دهد.

اگر به داستان خرگوش و لاک پشت توجه کنید متوجه می شوید که خرگوش عجول بود و بدون برنامه‌ریزی کار خود را آغاز کرد و در نهایت در مقابل لاک پشت که بسیار کند اما با برنامه بود شکست خورد چرا چون به برنامه و اقدامات کوچک اعتقادی نداشت در واقع می‌توان گفت آنکه آهسته و پیوسته رود برنده است. همچنین اگر کسی به شما دو گزینه پیشنهاد بدهد و بگوید که یا الان به شما یک میلیون دلار پول می‌دهد و تمام، و یا یک سکه یک سنتی می‌دهد اما به مدت یک ماه ارزش آن هر روز ۲ برابر می‌شود شما کدام گزینه را انتخاب می کنید؟ آنکه صبر و تلاش دارد قطعا سراغ گزینه دوم با تمام ریسک آن می‌رود اما آدم عجول گزینه اول را برمی‌گزیند چرا که دنبال موفقیت آنی است!.

و در ادامه،

خروجی این دو داستان نشان دهنده صبر و برنامه‌ریزی برای روزهای آتی از طریق آموزش، تمرین و یادگیری است که تکمیل کننده فرآیند صبر و تلاش برای موفقیت می‌باشد. پس باید سعی کرد عادات مطلوب، مناسب و مثبت در خود ایجاد کرد تا در مسیر موفقیت با صبر و تلاش “تفاوت‌های بنیادین” در خودتان نسبت به دیگران ایجاد کنید و موفق شوید.

 

کتاب اثر مرکب

 

 1. بعضی از بهانه‌هایی که هنگام شروع یک مسیر موفقیت مانع شما می‌شود را بنویسید که به آن‌ها پناه می‌برید.
 2. قدم‌های به‌ظاهر کوچک و کم‌اهمیت ولی مفیدی را بنویسید که می‌توانید هرروز انجامشان دهید.
 3. قدم‌های به‌ظاهر کوچک و کم‌اهمیت ولی غیرمفیدی را بنویسید که می‌توانید انجام دادنشان را متوقف کنید.
 4. فهرستی از مهارت‌هایی که درگذشته در آن‌ها موفق بودید را بنویسید و ببینید به چه دلیل به بهبودشان ادامه نداده‌اید.

عمیق بخوانید: اهمال کاری چیست و چگونه می‌شود آن را دور زد؟

مرحله دوم: انتخاب‌ها

در مرحله دوم باید سراغ انتخاب‌ها رفت. انتخاب‌هایی که مسیر هر فرد را مشخص می‌کند و او را می سازد. هر انتخاب کوچک و بی اهمیت مسیر زندگیتان را عوض می‌کند.

اگر انتخاب کنید روزی یک شیرین بخورید قطعا بعد از یک سال از حالت ایده آل در وزن به حالت چاقی خواهید رسید. اگر به کلاس آموزشی بروید و به صورت مداوم یکسال تمارین مورد نظر به صورت مطلوب دنبال کنید قطعا نسبت به دوستان خود چندین گام جلو خواهید افتاد. در نتیجه هر انتخاب روی اثر مرکب زندگیتان تاثیر خواهد گذاشت. پس باید به صورت کاملا آگاهانه سراغ انتخاب‌هایی رفت که موجب توسعه مسیر زندگیتان شود.

اگر با تمرین به این توانایی برسید که به به صورت آگاهانه هر اقدامی را دنبال کنید موجب دوری از انتخاب‌های نامعقول و ناآگاهانه و قرار گرفتن در مسیر مطلوب موفقیت خواهد شد. در مسیر زندگی مسئولیت ۱۰۰ درصد نتایج انتخاب های ما بر عهده خودمان است.

و همچنین،

پس باید سعی کرد در این مسیر به آگاهی رسید. قطعا در مسیر زندگی شانسی وجود ندارد، شانس زمانی است که فرصت پیش روی ما با آمادگی، نگرش و اقدام همراه گردد تا نتیجه مطلوب بدست آید:

آمادگی (رشد شخصی) + نگرش (باورها طرز فکر) + فرصت (چیزهای خوبی که سر راه شما قرار می گیرند) + اقدام (انجام دادن کاری دربارۀ آنها) = شانس

 در مسیر پیشرفت شخصی همه انسانها به سلاحی استراتژیک مجهز هستند که که اگر آن را به کار گیرند قطعا موفقیت چشم‌گیری خواهند داشت:

در این مسیر ابتدا باید آگاهی برای تغییر در خود ایجاد زیرا باعث می‌شود از انتخاب‌هایی که شما را از مسیرتان دور می‌کند، دوری کنید. برای این کار باید دلایل موفقیت و عدم موفقیت را در یک دفترچه ثبت کرد. موفق‌ها تمایل دارند کارهایی را انجام دهند که ناموفق‌ها مایل به انجامشان نیستند. پس برای تمرین حداقل به مدت یک هفته رفتارهایتان و کارهایتان را ثبت کنید.

من میخواهم ثبت وقایع مربوط به …………………. را در روز ………… ماه …………….. سال ……………….. شروع کنم.

ثبت واقع باید کامل و جامع والبته سازمان یافته، منظم و بی وقفه و همیشگی باشد. یادتان باشد هیچ‌چیزی به عادت تبدیل نمی‌شود مگر آنکه ۳ هفته آن را مکرر انجام دهید.

به طور مثال روزانه میزان هزینه‌های خود را در یک دفترچه ضبط کنید و بعد از سه هفته آن را بررسی کنید و ببینید چه مقدار در روند هزینه‌های شما تغییر ایجاد شده و باعث شده هزینه‌های اضافی یا نامطلوب حذف و صرف امور مثبت و پیشرفت شود.

مطالعه خلاصه کتاب صبح جادویی نوشته هال‌الرود نیز می‌تواند جالب باشد.

مرحله سوم: عادات

در مرحله سوم باید سراغ عادات رفت. عادت‌ها می‌توانند قدرت زیادی روی زندگی ما داشته باشند، هرچه این عادت‌ها قدیمی‌تر باشند، بزرگ‌تر می‌شوند، ریشه‌شان عمیق‌تر می‌شود و سخت‌تر از ریشه بیرون می‌آیند. عادت یعنی یک رفتار غیر اکتسابی که کاملاً غیرارادی شده است.

ما موجودات منطقی هستیم پس چرا خیلی غیرمنطقی اسیر عادت‌های بد هستیم؟

یک عادت بد که در همین لحظه خیلی بزرگ به نظر نمی‌رسد، سرانجام ممکن است شما را کیلومترها از مسیرتان به‌سوی هدف‌ها و آن زندگی که آرزویش رادارید، دور کند.

 ارسطو نوشته است: «ما همانی هستیم که مکرر انجام می‌دهیم.» دیکشنری مریام –وبستر واژه عادت را اینگونه تعریف کرده است: «یک رفتار اکتسابی که تقریبا یا کاملا غیرارادی شده است.»

زندگی فرمولی شبیه به این دارد:

کتاب اثر مرکب

حالا وقت کار عملی است. یک دفترچه بردارید و سه هدف اصلی‌تان را بنویسید. همچنین فهرستی از عادت‌های بدتان را یادداشت کنید. و همچنین سعی کنید بازی را تغییر بدهید.

 مطالعه کنید: ۱+۸ عادت مردمان شدیدا مؤثر 

استراتژی‌های ریشه‌کن کننده عادات بد

به منظور ریشه‌کن کردن عادات بد، پنج استراتژی تدوین شده است که عبارت هستند از:

 1. کشف محرک: به فهرست عادات بد خود نگاه کنید و تعیین کنید چه کسی، چه چیزی، چه وقتی و چه جایی موجب عادات بد شما شده است؟
 2. پاک‌سازی خانه: خانه‌تان را از هر ابزاری که شما را به سمت عادت بد می کشاند پاک‌سازی کنید.
 3. جایگزین کردن: کارهایی را در نظر بگیرید که زمانی که وسوسه می‌شوید عادت بدی را انجام دهید، بجای آن عادت بد کار دیگری را انجام دهید مانند مطالعه و گردش و …
 4. آرام شروع کنید: با توجه به شناختی که از خودتان دارید یا می‌توانید آرام شروع کنید و برنامه سختی را در ابتدا برای خودتان در نظر نگیرید و آهسته و پیوسته پیش روید و به سر منزل مقصود برسید
 5. بپرید: اگر حوصله زیادی ندارید سعی کنید کاملا آگاهانه، با هیجان و یک‌دفعه پیش روید.

ایجاد عادت‌های خوب از طریق:

 1. خودتان را برای موفقیت آماده نگه‌دارید.
 2. به‌اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن: وقتتان را باکارهای مفید پر کنید تا وقتی برای کارهای غیرمفید نداشته باشید این‌ روشی برای حذف غیرمستقیم عادت‌های بد است.
 3. یک همراه موفقیت پیدا کنید: یک همراه پیدا کنید که از برنامه شما اطلاع داشته باشد و در صورت سرپیچی از برنامه به شما تذکر دهد.
 4. رقابت و رفاقت: وقتی اسم رقابت به میان می‌آید هیجانی در انسان شکل می‌گیرد با رقابت با دوستانتان می‌توانید عادت‌های خوب را در خود نهادینه کنید. مثلاً اگر دوست شما در روز دو ساعت مطالعه می‌کند شما بامطالعه روزانه دو ساعت و نیم می‌توانید با دوستتان رقابت کنید.
 5. جشن بگیرید: برای خودتان زمان‌هایی را در نظر بگیرید که به تفریح بپردازید و بعد از انجام کار مفید برای خودتان جشن بگیرید تا خستگی از شما دور شود.

درست است که تغییر سخت است ولی اگر صبور باشید تغییر امکان‌پذیر می‌شود.

حتما بخوانید: سیستم تصمیم گیری یک و دو

مرحله چهارم: تکانش  

در مرحله چهارم نوبت تکانش است. پذیرش و اتخاذ هر تغییری به این صورت است که شما با برداشتن یک‌قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان، شروع می‌کنید و پیشرفتتان، آرام و آهسته است. اما به‌محض اینکه عادت تازه شکل‌گرفته‌تان، شروع به تأثیرگذاری کرد، تکانش بزرگ هم به شما ملحق می‌شود و موفقیت و نتایجتان به‌ سرعت مرکب می‌شوند.

شما از طرق زیر می توانید موجب تکانش شوید:

 1. دنبال کردن رویه‌های ایجاد شده در خودتان.
 2. از روزهای خود پشتیبانی کنید
 3. بیدار شوید و بدرخشید (به طور مثال از شب قبل برنامه ریزی نمایید)
 4. روزهای خود را جمع بندی کنید.
 5. با بازنگری تغییرات برای بهبود بخشیدن.
 6. ریتم رفتاری را پیدا کنید.
 7. ریتم های مثبت را ثبت کنید.

حتما بخوانید: تغییر در زندگی،ترس های احمقانه را از تو دور میکنه!!! 

مرحله پنجم: تاثیرات    

در مرحله پنجم نوبت تاثیرات است. باید توجه کنید که چه کسانی و یا چه چیزهایی روی شما تأثیر می‌گذارند. اگر تأثیر مثبت دارند زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید در غیر این صورت آن‌ها باید از زندگی‌ات حذف شوند. ابتدا یک عمل مثبت را جایگزین آن‌ها کنید تا حذف آن‌ها سریع‌تر و راه‌تر شود.

به طور مثال در حال حاضر اخبار منفی زیادی در کشور وجود دارد که موجبات خراب شدن حال را فراهم میکند پس میتوان برای دوری از آن رژیم رسانه‌ای گرفت.

مرحله ششم: شتابدهی

در مرحله پایانی باید به دنبال شتاب بخشی بود. در زندگی لحظاتی وجود دارد که ابتدا رقبا نسبت به شما و اعمالتان واکنشی نشان نمی دهند، این چیزی را به شما نشان میدهد. اینکه آنها از نفس افتاده اند و این زمانی است که باید از آنها پیشی گرفت. زمانی که به نقطه محدودیت (به طور مثال شما باید یک وزنه را ۵ بار بزنید اما اگر با وجود خستگی ۷ بار این کار انجام دهید یعنی از نقطه محدودیت خود پار فراتر بذارید قطعا موفق تر خواهید بود و نتیجه مطلوب تر است) خود می رسید توجه کنید که مانع شما نیست و در واقع فرصتی پیش روی شما قرار گرفته است. بدانید این نقطه همان جایی است که خودتان را از خود قدیمی‌تان جدا می کند. پس از آن دیوار بالا بروید و خود جدید قدرتمند و فاتح‌تان را پیدا کنید. برای این کار:

 1. نتایج‌تان را چند برابر کنید.
 2. فراتر از انتظار ظاهر شوید.
 3. غیرمنتظره باشید.
 4. بهتر و بیشتر انجام دهید.

پس سعی کنید مصداق جمله رابرت اسکالر باشید که گفت:

«من میگویم هیچ ایده ای باارزش نیست مگر با «وای!» شروع نشود».

اثر مرکب یعنی بهترین خودت باش.